Datemaki to ważny składnik japońskiego noworocznego posiłku osechi ryori. Ich kształt symbolizuje wiedzę i naukę. Dawniej książki japońskie miały postać zwojów (makimono), stąd takie skojarzenie. Natomiast złocisty kolor jajecznego przysmaku, kojarzyć się powinien z bogactwem.

W oryginalnym przepisie na datemaki znajduje się rybne ciastko (a raczej pasztecik) hanpen, całkiem białe, o gąbczastej strukturze. Niestety, jak wiele japońskich wyrobów rybnych, nie jest dostępne w Polsce. Można je zastąpić mięsem białych ryb morskich, gotowanymi krewetkami lub paluszkami surimi. Jeśli chodzi o przyprawy, to poszczególne przepisy różnią się ilością soli oraz obecnością sosu sojowego, sake, dashi lub ich brakiem. Istnieją też dwa zasadnicze sposoby przyrządzania: smażenie omletu na prostokątnej patelni lub pieczenie w blaszce. Do masy omletowej na datemaki można dodać bardzo drobno siekane zioła, warzywa lub grzyby, ale nie przy tej okazji – w osechi ryori chcemy mieć żółciutkie krążki przypominające złote monety.

Zwijanie datemaki jest najtrudniejsze w realizacji tego przepisu; mimo nacięć ciasto często pęka i rozrywa się, szczególnie, jeśli chłodziliśmy je nieco zbyt długo. W czasie zwijania powinno być jeszcze gorące, ale przecież nie chcemy się nim oparzyć! Łatwo jest, niestety, przegapić odpowiedni moment. Jeśli nie udaje nam się zwinąć omleta, można posłużyć się “oszustwem” i wyciąć z niego kółeczka za pomocą kieliszka czy foremki do ciastek, albo zwyczajnie pokroić na kwadraty lub romby. Można też zastąpić datemaki, zwyczajnym tamagoyaki, które przecież, jako sushi maniacy, nauczyliśmy się już robić.

SKŁADNIKI:

  • 6 dużych jajek
  • 100 g surimi (1 małe opakowanie)
  • 3 płaskie łyżki cukru
  • 3 łyżki bulionu dashi (lub wody z kilkoma kroplami sosu rybnego)
  • 1 łyżka sake (niekoniecznie)
  • 1 łyżka mirin (lub wódki krupnik)
  • 1 łyżeczka soli morskiej (kamiennej mniej)

AKCESORIA:

  • mikser lub blender
  • blaszka do pieczenia o wymiarach 20 na 30 cm
  • mata do zwijania sushi
  • plastikowa folia spożywcza
  • gumki recepturki

WYKONANIE:

  1. Matę do zwijania sushi owijamy plastikową folią spożywczą.
  2. Blaszkę do pieczenia o wymiarach 20 na 30 cm wykładamy papierem pergaminowym do pieczenia.
  3. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni.
  4. W blenderze mielimy wszystkie surimi z połową jajek do zupełnego rozdrobnienia na gładką masę.
  5. Dodajemy przyprawy i resztę jajek, miksujemy aż do lekkiego spienienia masy i wylewamy ją na blaszkę wyłożoną papierem pergaminowym.
  6. Ostrożnie wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 20 minut. Po 15 minutach, jeżeli powierzchnia wydaje nam się dość zrumieniona, sprawdzamy stopień upieczenia patyczkiem – jeśli po wbiciu w środek omletu patyczek pozostanie suchy, omlet jest gotowy, jeśli wilgotny, dopiekamy jeszcze przez 5 minut.
  7. Wyjmujemy blachę i krótko studzimy.
  8. Jeszcze ciepły omlet przekładamy na matę do zwijania, ostrożnie usuwając papier pergaminowy. Nacinamy powierzchnię bardzo płytko nożem prostopadle do kierunku zwijania (tak, jak skierowane są patyczki w macie). To powinno zapobiec pękaniu datemaki.
  9. Z wyczuciem zwijamy omlet w rolkę. Pozostawiamy zawinięty w matę, którą zabezpieczamy gumkami recepturkami. Po wystudzeniu wkładamy do lodówki.
  10. Przed podaniem lub przed umieszczeniem w jubako (pudło na osechi ryori) czy bento, kroimy datemaki na plastry grubości 1,5 centymetra.

Powodzenia w kuchni!

Categorized in:

Przepisy,

Last Update: 2024-05-24