Doskonała propozycja dla lubiących sushi mięsożerców lub początkujących zjadaczy japońskiego specjału. W tych nigiri plasterki wołowiny są bardzo, bardzo cienkie, możemy więc wyczuć smak przyprawionego zaprawą japońskiego ryżu. Przygotujmy ten rodzaj sushi wraz z innymi, bardziej klasycznymi rodzajami, a nasi goście stopniowo nauczą się lubić orientalne zestawy. Pieczeni nie można jednak upiec mniej, niż z kilograma mięsa, gdyż inaczej zbyt się wysmaży i wyschnie. Poza tym, potrzebujemy pieczeni zimnej. Robimy ją więc poprzedniego dnia na obiad, a nastepnie zostawiamy 100 – 200 gramów zawinięte w folię aluminiową w lodówce. Taką pieczeń można pokroić naprawdę cienko pod warunkiem, że mamy dobrze naostrzony nóż. Nie przyprawiajmy wołowiny zbyt mocno, np. korzeniami, żeby nie stłumić aromatów charakterystycznych dla sushi – ryżowego octu, wasabi i sosu sojowego. Ryż sushi przygotowujemy według jednego z klasycznych przepisów z naszej strony. Wołowe sushi wygląda szczególnie dekoracyjnie dzięki “wstążeczkom” z liści zielonej cebulki.

PRZEPIS NA PIECZEŃ WOŁOWĄ:

  • 1 – 2 kg wołowiny na pieczeń
  • kilka ząbków czosnku
  • sól

Mięso nacieramy zgniecionym czosnkiem i trzymamy w lodówce pod przykryciem 1 – 2 dni, aż nieco skruszeje. Solimy ze wszystkich stron, układamy w brytfannie lub na blasze do pieczenia, wlewamy pół szklanki wody i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Po 30 minutach zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy wołowinę jeszcze ok. 1,5 godziny podlewając odrobiną wody w miarę wyparowywania sosu. Kroimy grube plastry na obiad, a kawałek zimnej pieczeni pozostawiamy do sushi.

SUSHI Z PIECZONĄ WOŁOWINĄ – SKŁADNIKI:

  • ugotowany i przyprawiony ryż sushi
  • 100 – 200 g zimnej pieczeni wołowej
  • chrzan wasabi z tubki
  • pęczek zielonej cebulki
  • sos sojowy do podania

WYKONANIE:

  1. Ostrym nożem kroimy zimną pieczeń na cienkie jak papier plasterki.
  2. Myjemy zielone liście cebulki i odcinamy białe części, przygotowując jak najwięcej długich, zielonych “sznureczków” do związywania nigiri.
  3. Gotujemy i przyprawiamy ryż do sushi w potrzebnej ilości, np. według przepisu, oraz ewentualnie przygotowujemy inne dodatki oprócz pieczonej wołowiny.
  4. Formujemy dość duże nigiri sushi (instrukcja dla mniej zaawansowanych).
  5. Smarujemy każde nigiri odrobiną wasabi (bardzo pasuje do wołowiny, więc możemy go nie oszczędzać), obkładamy plasterkami pieczeni, które dekoracyjnie przywiązujemy za pomocą cebulowych liści.
  6. Podajemy obowiązkowo z japońskim sosem sojowym do maczania.

UWAGA:

Związywanie nigiri liśćmi cebulki jest trudne, wymaga zręczności i wyczucia siły, z jaką możemy zaciskać węzły. Przygotujmy więcej zielonej cebulki, żeby zastąpić przerwane kawałki w razie niepowodzenia.
Niecierpliwym proponuję użycie pociętych na grubość 1 cm pasków nori, które łączymy zwilżonym końcem, jak w tamago nigiri z przepisu.

Powodzenia w kuchni!

Categorized in:

Przepisy, Nowości,

Last Update: 2024-05-24